12 Ağustos 2012 Pazar

Yeni keşifler...Detective Conan

 HER ZAMAN YALNIZCA BİR GERÇEK VARDIR...
Bu seriyi Show Tv'de izleyeli kaç yıl oluyor bilemiyorum. Ama o dönem çizimlerini yadırgamış hatta hayli çirkin bulmuştum. Karakterler tahta vücutlu ve fazlasıyla orantısız gelmişti. Açılış ve kapanış müzikleri kulak tırmalayıcıydı. 2. bölümden itibaren yayınlandığı sürece takip etmiştim. Ama merak etmeyin. Bu kez genelde yaptığım üzere sonlanamayan bir diğer seri diye hayıflanmayacağım. Çünkü 15 yıldan fazla süredir devam ediyor. 800'lü bölümlere yaklaşıyor. Bu yıl Nisan ayında 18. Sinema filmi gösterime girdi.11 Oav ve yaklaşık 10 tane yan hikayesi mevcut. Dehşet verici değil mi! Seriyle birlikte yaşlanmışız! Son zamanlarda eski tadı vermediği için animelerde hayli kopmuştum. Uzakdoğu'ya dair kore dizileri de aynı etkiyi yaratmaya başlayınca eskiye dönüş vaktinin geldiğine karar verdim. Tam da 'çok uzun, aralarında çokca eksik bölüm de var, atsam mı?' diye düşünürken birkaç bölüm izleyince karar veririm dediğim Detective Conan serisi benim için kesinlikle iyi bir dönüş oldu. Kısaca karakterlerimize göz atmak gerekirse:
Edogawa Conan
Kudou Shinichi
 Kudou Shinichi / Edogawa Conan, hikayemizin baş kahramanı. 17 yaşında liseli bir dedektif. Babası Yusaku Kudou ünlü bir yazar. (Dedektifliği zaten buradan geliyor) Annesi ise 20'li yaşlarında ününün zirvesinde iken  genç yazarla tanışınca mesleğini bırakıp evlenen Yukiko Kudou. 

Kendine güvenen (hatta biraz fazla ukala), zeki, cekici ve kızlar arasında hayli popüler genç dedektifimiz başına çözdüğü bir olay sonrası olmadık bir iş geliyor. Siyahlar içindeki şüpheli iki adamı takip etme dürtüsüne karşı koyamıyor. Ancak onları gözetlerken farkediliyor ve saldırıya uğruyor. Başına aldığı darbe ile kendinden geçiyor. Uyandığında bedeninin 7 yaşında bir çocuğunki halini aldığını görüyor. Macere da bundan sonra başlıyor.Garip icatlar yapan yan komşusu Profesör Agasa'dan yardım istiyor. Evinde babasına ait büyük kütüphanede durumuna çare bulmasını umduğu profesörle konuşurken kendisini aramak üzere gelen Ran'nla karşılaşıyor. Adını sorduğunda yan tarafındaki iki kitabın yazarlarından birinin adını diğerinin soyadını söyleyip Edogawa Conan oluveriyor. Yeniden ilkokul hayatına başlarken, kimliğini gizlemek, çevresindekileri tehlikeye sokmamak adına eski haline dönebilmek için babası özel dedektif olan Ran'ın yanına taşınıyor.Detektifimizin kalbi boş değil.  Çocukluk ve sınıf arkadaşı  Mouri Ran'ı sevmekte.
Mouri Ran
Ran Mouri: Özel dedektiflik yapan babası Kogoro Mouri ile büronun üst katında yaşayan Ran'ın aile konusunda O'nun kadar şansı yoktur. Hayli ünlü bir avukat ve dişli bir hatun olan annesi uzun yıllar önce evi terk etmiştir. Ran zaman zaman her ikisini biraraya getirip birbirleriyle iletişim kurmaşarı için ortamlar yaratmayı denese de pak başarılı olamıyor. Shinichi ile anaokulu yıllarına uzanan bir geçmişi var. Öyle narin göründüğüne bakmayın. Okulda karate kulubü kaptanı ve ulusal şampiyona birincidir. Varlıklı bir ailenin kızı olan Suzuki Sonoko en yakın kız arkadaşıdır. Küçük erkek kardeşi gibi benimsediği ve beklenmedik bir anda hayatına giren Edogawa Conan'ı fazlasıyla değer veriyor. Ancak öyle anlar gelir ki O'nu Shinichi'ye benzetmekte kalmıyor, hatta O olabileceğini bile düşünüyor.. Zeki kızımız bunu Shininchi ile buluştuğu yemekte itiraf ederken "Sana o kadar benziyor ki... Hatta O'nu sen bile sen bile sandım. Ne kadar aptalca değil mi? Profesörün verdiği garip bir ilaçla değiştiğini düşündüm." derken Shinichi hedefi on ikiden vuran teşhisi karşısında yorum yapmadan sessizliğini koruyor. Muhtemelen sevdiği insanın yokluğunu bu benzerlik katlanır hale getiriyor.

Arkadaştan öte duygular Ran için de geçerli. Ancak bunu göstermekten ziyade karşılıklı atışmalar ve kendi deyimiyle 'dava manyağı' Shinichi'nin bitmek tükenmek bilmeyen Sharlock Holmes sohbetlerine köpürmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte Shinichi'nin uzun davalar bahanesiyle gittiği dönemlerde sonuna kadar sevdiğini bekleyen ve oldukça duygusal bir kız profili çiziyor. Duygular ikili için uzun bölümler süresince dile getirilmiyor bile. (Sanırım 600'lü bölümlerin birinde Ran seni seviyorum diyebildi:))


Hattori Heiji
Hattori Heiji: Osaka Bölge Polis Şefi'nin oğlu ve 'Batı'nın Muhteşem Dedektifi' ünvanına sahip liseli dedektifi Hattori Heiji ise Shinichi'nin bir numaralı rakibi ve sonrasında gerçek kimliğini keşfeden en yakın dostu. Shinichi'nin ortada gözükmediği her durumda Edogawa Conan ile kurduğu iletişim, kız arkadaşı Kazuha dahil pekçok kimseyi şaşırtıyor ve bu ilişki mükemmel bir abi kardeş uyumu olarak nitelendiriliyor. Sıkça Conan'a 'Kudou' diye hitap ederek dikkatsiz gaflar yapsa da şu ana kadar açık vermiş değil. Birçok davada biraraya gelerek olayı birlikte çözerken zaman zaman aralarında küçük rekabetler de yaşanıyor.


Black Organization
Tüm bu karmaşanın yegane sebebi Siyahlılar Organizasyonunun ardında kimler olduğu yada asıl patronun kimliği gibi konular aradan geçen onca zaman karşın halen gizemini korumayı sürdürüyor.Takma adlarının her biri bir içki markası olan örgüt üyleri ilaç dışında daha çok teşkilatın ifşasının söz konusu olduğu durumlarda engeleme amaçlı  bilgisyar yazılımlarını edinmek ya da onları ortadan kaldırmak için de karanlık işler yürütüyor. Kadroya katılan yeni kötülere karşı FBI'da elbette -gerçek nedeni belli etmeden- Beika polisinin yanında yer alıyor.


Haibara Ai / Shiho Miyano
Haibara Ai/Shiho Miyano: Siyahlılar Örgütü için APTX 4869 hapını geliştiren Sherry kod adlı Shiho Miyano, tıpkı Conan gibi ilacı içip örgütten kaçtıktan sonra Profesöre Agase tarafında bulunuyor. Conan'la karşılaştıklarında ise  sınıfa yeni katılan nakil öğrenci  ve son derece masum küçük bir kızdan farksız görünüyor. Siyahlılar Örgütü ile bağlantısı olduğuna inandığı bir grup kalpazanın peşine düştüğünde Conan'ı izliyor ve korkmuş küçük kız rolünü başarıyla oynuyor. Sadece ikisi kaldıklarında ise son derece düşmanca ve sinsi tavırlar sergileyerek kimliğini ilacın yaratıcısı, Profesör Agasa'nın hayatına kasteden Sherry kod adlı organizasyon üyesi olduğunu açıklıyor. Bu noktada Shinichi için ilacın yaratıcısı Shiho Miyano'nun örgütten kaçarak profesör Agase'nin evine yerleşmesi ve Haibara Ai adını alarak hayatına girdikten sonra kısıtlı bir süre için de olsa eski bedenine dönmesini sağlayan prototipleri geliştirmesi bir dönüm noktası sayılabilir. Böylece Conan, Ran ile yeniden görüşebiliyor ya da O'nun kimliğini keşfedebileceği anları bertaraf edebiliyor.

Serinin yaynılanmaya devam ettiğini belirtmiştim. Ancak zaman dilimi ile hikayenin başlangıcı arasındaki dönem  uçurumu gün geçtikçe artıyor. Mesela ilk bölümlerde görünen eski disketlerle çalışan masa üstü bilgisayarların ya da 90'ların renkli ekran öncesi cep telefonlarının yerini kapaklı, görüntülü konuşma yapılan ve tv izlenebilen telefonlar ya da LCD ekran tv ve laptop almış gözüküyor. Olaylar üzerinden tam olarak ne kadar zaman geçtiğini kestirmek bu yüzden zor.


Dedektif Conan'da Romantizim...


Bu seriyi izlerken hangi kalıba sokmam gerektiğine karar verememiştim doğrusu. Shonen Manga türünden geliyor ve hitap ettiği yaş kitlesi küçük diyordum.  Eğer takipçisiyseniz bilirsiniz ki çoğu animeden işin duygusal kısmı ihmal edilir. Bazen karakterler arası bir duygusallık varsa bile bunu zar zor seçersiniz.Ancak Detective Conan'da öyle bölümler vardı ki beni hali şaşırttı ve hüzünlendirdi. Herhalde  serinin bu açıdan en büyük avantajı her ayrıntının işlenebileceği ölçüde uzun olması. Benim açımdan bu animeyi izlenir kılan şeylerden biri de bu. Gelelim kimler kimler için neler hissediyor.

1. Kudou Shinichi - Mouri Ran: İkili arasında çocukluktan beri varolan arkadaşlık, birbirleri için mutemelen 'İlk Aşk' bağı şeklinde süregeliyor. Ancak her ikisi de bu hisleri kelimelere dökmeksizin paylaşıyorlar. Shinichi için Ran, her zaman tehlikelere karşı koruma ihtiyacı hissettiği ve bu uğurda hayatını bile riske edebileceği kişi iken, Ran açısından Shinichi her nerede bulunursa bulunsun, dönüşü ne kadar sürerse sürsün yada uzakta olursa olsun bekleyeceği insan. Bu aşka sizce üçünü biri girebilir mi? İşte orası belli olmaz.

2. Edogawa Conan - Haibara Ai: Bu ikisi arasındaki ilişki başlangıçta şüphe ve öfke üzerine kurulu gözükse de gün geçtikçe birbirleri için daha da önemli hale geldiler. Haibara'nın Conan'a güvenmesi, geçmişine rağmen O'nun kendisine değer verdiğini gösteren davranışları sayesinde oldu. Haibara'nın hayatının o karanlık dönemini silmek ve Conan ile yaşamaya devam etme arzusu kelimelere -ciddiyetten uzakmış- gibi yansısa da bu O'nun aslında en büyük arzusu. (Eklemesem olmazdı.... Live Action uyarlamasıda konunun bu yönünü takibe değer buldum...Umarım animeyede uyarlanır.) Ayrıca Haibara açısından Ran'ın Conan için önemini  kabullenmek pek de kolay olmuyor. Hatta hislerinin başlangıçta çokta dostane olmadığını söylemek yanlış olmaz. Yani sonuçta bana göre O'nun araya girebilecek '3. kişi" olma ihtimali hayli yüksek.
 
Ancak geçmişini gözününne alırsak Haibara karakterine karşı zaman zaman hala kafamda şüpheler oluşmuyor değil. Mesela ileride en başından beri Haibara Ai değil de Siyahlılar Organizasyonu için çalışan ve casusluk için sızan bir Sherry görmezsek şaşırmayacağım. 

Son olarak ilerleyen sezonların birinde ortaya çıkan Subaru Okiya'nın Haibara'nın hayatında nasıl bir rol oynayacağını merak ettiğimi belirtmeden geçemeyeceğim.

3. Hattori Heiji - Kazuha Toyama: Osaka'dan liseli dedektif Hattori Heiji ve Kazuha ikilisinin ilişkileri aslında Shinichi-Ran ikilisininkine hayli benziyor. Kazuha, aynı zamanda Hattori'nin çocukken kimono içinde top oynarken görüp aşık olduğu ve uzun süre kimliğini bulmaya çalıştıtğı -ilk aşkı- olarak nitelediği kız. Heiji aradığı kızın Kazuha olduğunu anladığında bu gerçeği dile getirmeye gerek görmüyor. Bir araya geldiklerinde konuşmaktan ziyade didişen ikilinini birbirlerine 'Aho' yani 'aptal' deyip durması bazen rahatsız edici olabiliyor.

4 .Mouri Kogoro - Kisaki Eri: Çiftimiz Ran'ın anne ve babası. Onlar da tıpkı Ran ve Shinichi gibi çocukluk arkadaşı. Kızlarının pekçok kez biraraya getirme çabasına karşılık on yıldır ayrı yaşıyorlar. Kogoro'nun işgüzar bir ayyaş gibi davranması ve kadınlara olan bitmek tükenmek bilmeyen ilgisi Eri'yi çileden çıkarıyor. Ancak ititraf edemeseler de gizliden gizliye birbirlerini sevmeye devam ediyorlar.

5. Yusaku Kudo - Yukiko Kudo:  Bir diğer ebeveyn çiftimiz Shinichi Kudou'nun anne ve babası. Temelde mükemmel bir ilişki profili çizen ikili bir bölümde ufak bir sorun yaşadı. Yusaku olgun ve karizmatik, Yukiko ise biraz çılgın bir anne. Aralarındaki uyum, sağlıklı bir aile ilişkisini de beraberinde getriyor. Oyuncu ve yazar birleşiminin mükemmel bir sonucu olarak zaman zaman oğullarının dedektiflik becerilerini sınayan muzip senaryolar kuruyorlar. Kogoro ve Yusaku arasında belirgin bir iletişim görmesem de Yukiko ve Eri lise yıllarındaki güzellik yarışmasından beri sıkı dostlar. Kogoro'nun uygunsuz bulduğu yorumlarını duyduğumuz bir gezi ile Yukiko Shinichi ve Ran'ı Amerika'da sergilenen bir tiyatro oyununa götürüyor. Yani çoktan Ran için kayınvalide moduna girmiş durumda.

6 .Miwako Sato - Wataru Takagi: Beika Polis Departmanının gözde iklisinin hikayeleri serinin en merak edilen konularından biri bence aynı zamanda. Akıllı, gözüpek ve çekici Sato ilk olarak babasını, ardından ilk aşkı bomba imha ekibine mensup Jinpei Matsuda'nın polis teşkilatı mensuplarını hedef alan saatli bomba vakasınının ikinci tekrarında ölmesi sonrası, kendisini lanetli adleder hale getiren olaylar zincirinden muzdarip polis dedektifidir. Alt kadrosundaki görev yapan, yani daha çok çömezi olarak niteleyebileceğimiz Takagi tarafından ümitsizce seviliyor. Takagi departmanda Sato'yu isteyen tek erkek değil. En büyük rakibplerinden biri, bir ara Sato ile evlenmek için aday olup evlilk görüşmesi için gelen Ninzaburo Shiratori'ydi. Conan'ın yardımı ile davayı çözen Takagi güç bela evliliği engelledi. Bu arada Dedektif Sato, kısmen ilk aşkına  benzettiği Takagi'yi -ikinci kez- kaybetme korkusuyla zaman zaman acı çekmeye devam etti. Neyseki bölümler ileledikçe ikili arasındaki yakınlaşmada önemli aşamalar kaydedebildik.

The Stranger from Ten Years Later  (Oav 11)

Seriye yan hikaye oluşturan Oav ve özel bölümler de hoş ayrıntılar içeriyor. Aslında hikaye öyle dallanıp budaklandı ki tümüne hakim olabilmek için her birini izlemek gerekiyor. Konular birbirne bağlantılı şekilde devam edebiliyor. Örneğin hayli ilereleyen bölümlerin birinde Haibara, soğuk algınlığı devam ederken ürettiği prototip APTX 4869 ilacını içen Conan'ın başından geçenleri anlatan The Stranger from Ten Years Later'da anlatıldığı şekliyle semptompları gözününe alıyor ve son derece acil bir durumda yetişkin bedenine dönmesini sağlayan kısa süreli bir ilacı çözüm olarak üretiyor... Bu bağlamada Magic Files olarak yayınlanan ve (şimdilik) 5 bölümlük kısa Oav'lar da genellikle sinemalarla paralel giden küçük hikayeler içeriyor.

Conan'ın değişime uğramasının ardından geçen 10 yıl sonrasına gözattığımız bu extra bölümde karakterlerin on yıl sonraki hallerini görmek mümkün. Önce içtiği ilaçla dönüştüğüne zanneden Conan yaşadıklarına bir anlam veremez ve rüya gördüğünü düşünür. Ran okulda yoktur. Genta Ayumi ve Mitsuhiko birer lise öğrencisdir.  Sonrasında Haibara'dan öğrenir ki bu uzun süre zarfında organizasyona gerçek anlamda ulaşmayı başaramamış ve son beş yıl içinde bağışıklık kazandığı için Shinichi'ye de dönüşmesi mümkün olamamıştır. Ekranda izlediği ve büyük bir üne kavuştuğu anlaşılan Hattori Heiji yetişkin bir erkektir ve kendi dedektiflik bürosunu açmıştır. Son olarak da dehşete düşerek öğrenir ki Ran evliliğin eşiğindedir...

Bu hikayenin daha uzun bir bölümde işlenmesini isterdim. Ne de olsa sinemalar hariç bazı Special episodeler 45 dakika hatta iki saate yakın sürebiliyor.