5 Mart 2013 Salı

Marmelade Boy (Bizden hikayeler gibi...)

Anime Adı: Marmalade Boy. ママレード·ボーイ
Türkçesi: Marmelat Çocuk.
Bölüm Sayısı : 76
Yapım Yılı: 1994-1995.
Sinema Filmi: Marmelade Boy The Movie (25 dakika)
Manga: 3 Cilt (Wataru Yoshizumi).

Bizden hikayeler dediğime bakmayın aslında konu öyle acayip biçimde başlıyor ki o kadar da değil artık, ya da önyargıya kapılıp biraz sevimsizce diye aklınızdan geçirebilirsininz. Ancak bence çok da önemli bir ayrıntı değil. Buna takılıp hoş bir animeyi izleme fırsatını kaçırmayın. Sanırım 2005 yılında ilk kez yurt dışında izleme fırsatım olmuştu. Serinin sonunda edindiğim genel izlenim, yapımın dönemi için (1994-1995) hayli sağlam bir konuyla ortaya çıkmış olduğuydu. Shojo türüne yabancı değilseniz bu yapım tam sizlik olabilir. Elbette günümüzdeki anime kalitesiyle kıyaslayarak izlemek doğru olmaz.

Hikaye sıradan bir günle başladığını sanan Miki Koshikawa'nın kahvaltı masasında anne-babasının boşanma kararını açıklaması karşısında şok geçirmesi ile başlar. Ebeveynleri buna gerekçe olarak tatil için gittikleri Havai'de Matsuura çiftine aşık olmalarını gösterince hiçbir zaman normal bir aileye sahip olmadığını düşünen Miki için işler işinden çıkılmaz bir hal alır. Arkadaşı Meiko'ya yaşadıklarını anlatırken hikaye O'nun gözünden akmayı sürdürür. Akşam fransız restoranında diğer aile ile biraraya gelecek ve böylece Matsuuura çiftiyle resmen tanışacaktır. Öğrenir ki o çiftin Yuu isimli kendi yaşlarında bir oğlu vardır. Durumu kurtarmak için bunu bir şans sayan Miki'nin yemekte biraraya geldiklerinde fazlasıyle yakışıklı bulduğu çocuk hakkında edindiği ilk izleniminse tam bir hayal kırıklığıdır. Oluşan bu saçma duruma engellemek için güçlü bir müttefik olacağını düşündüğü Yuu beklentilerini tuzla buz eder, olayları umursamaz ve kabullenmiş görünür. Böylece O da ailelerinin kararını en azından şimdilik onaylamak zorunda kalır. Sonrasında ise ebeveynlerinin aldığı bir diğer acayip karar doğrulltusunda birararada yaşayabilecekleri geniş bir eve taşınırlar. Miki'nin okuluna transfer olan Yuu alaycı ve umursamaz tavırlarına karşılık aslında son derecede düşünceli ve ilgili bir gençtir. (Bu noktada seriden ayrı yapılan bir bölümlük Oav'ın da izlenmesini önermem gerek.) Günler biribirini izlerken Yuu ve Miki için adım adım yakınlaşma kaçınılmaz olur.

Hikayenin doksanlı yıllarda geçtiğini göz önüne aldığımızda  karakterlerin geniş kesim ve üst kısmı oldukça iri gösteren kıyafetleri zaman zaman hayli gülüç gelebilir. Yetişkin erkekler bol pantolon ve gömlekler giyerken genç kesim rahatsız edici ölçüde zayıf gösteren pantolonlarla arz-ı endam ediyorlar. Özellikle Meiko ve Arimi'nin elbiselerini tasarlayanlar hoş bir iş çıkarmışlar. Ayrıca  Miki'nin saç stilinin arada bir değişmesi güzel olmuş. Bir diğer ayrıntı karakterlerin haberleşme amaçlı seride sıkça kullandıkları şimdinin neslinin gülünç gelebilecek nesneler. Tamaguchi'lerin çıktığı dönemi anımsayan biri olarak Marmalade Boy'un yapım yılları Japonya'da tetris görselliğindeki bu tip oyuncakların patladığı bir döneme denk geliyordu sanırım. 

Uzakdoğuya özgü yapımlarda ilişkileri gösteren şemalara sıkça rastlanır. Bu seri de hayli kalabalık karakter listesiyle takipçilerine benzer tablolar yaptırmaya yöneltmiş. Uzun süre önce edindiğimi bu tip bir resimde karakter imgelerini elimdeki görüntülerden keserek yeniledim. Ancak seriyi ağız tadıyla izlemek isterseniz bu tabloya seriyi bir süre izledikten sonra iyice incelemenizi öneririm.


Marmelade Boy, toplam 76 bölüm. O dönemde animelerde pek sezon ayırımı olmuyordu sanırım. Amerika'da geçen kısmı 2.sezon olarak kabul edebiliriz. İkinci sezon da ilki kadar başarılıydı ancak zaman zaman gereksiz bölümler eklenmiş gibi hissetmiştim. Animede güzel arkafon müzikleri ve başta  bölüm içi şarkılardan Saigo no Yakusoku olmak üzere (tam bir arabesk havasında ve ağlatan türde... Ve itiraf ediyorum bir ayrılığın geçtiği bölümde ilk kez çaldığında ben de ağlamıştım:) hoş şarkılar var. Zamanında 2 cdlik bir şarkı albümü ve 2 cd Orijinal Soundtrackt albümü çıkmış.  Çok hoş..

2 yorum:

emiko dedi ki...

Bence Yuu'nun duygulariyla ilgili kismi cikarsan daha guzel olur. Onun duygularinin belirsizligi onemli bir ayrinti bence. Izlerken bilinmemesi gerekir diye dusunuyorum. Diziden sonra OAVi izleyince haaaaa vay essek diyo insan :)

Emeraude Sanane dedi ki...

Tamam dikkate alacağım. Haklısın, tadını kacırmamak gerek

Yorum Gönder